Facebook

Twitter

Sunday 21 December 2014

Άλωσε το Κίτιον και παρέμεινε στην κορυφή… (ΑΕΚ – ΑΠΟΕΛ 63-71)

Μια ακόμα σπουδαία εκτός έδρας επιτυχία πέτυχε η καλαθοσφαιρική μας ομάδα η οποία επικράτησε στο ντέρμπι κορυφής της ΑΕΚ στην Λάρνακα με 71-63 και διατηρήθηκε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα μας πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και με άριστη αμυντική λειτουργία και λύσεις στην επίθεση κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα.

Μπήκε δυνατά στο παρκέ πήρε το προβάδισμα με 14-7 στα μισά της περιόδου κλείνοντας το 10λεπτο με το υπέρ της 21-17 και το ημίχρονο με 34-30. Στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά αυξήθηκε στους 11 πόντους (55-44) για να ολοκληρωθεί ο αγώνας με το υπέρ μας 71-63.

Η ομάδα μας έλεγχε πλήρως τον αγώνα το 1ο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, είχε το προβάδισμα και δεν έδωσε το δικαίωμα στην ΑΕΚ να διεκδικήσει κάτι θετικό από το παιχνίδι.

Ο Roberson με 19 πόντους και ο Cup με 16 ήταν οι κορυφαίοι σκόρερ για την ομάδα μας με τους Κούνα και Σιζόπουλο να πετυχαίνουν από 9 πόντους.

Επόμενος αγώνας της καλαθοσφαιρικής μας ομάδας είναι με την Ομόνοια στις 3 ή 4 Ιανουαρίου αφού ακολουθεί διακοπή λόγω των εορτών των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς.

Δεκάλεπτα: 17-21, 30-34, 44-55, 63-71.

ΠΕΤΡΟΛΙΝΑ ΑΕΚ (Νικόλας Σ. Παπαδόπουλος): Χάρπερ 10 (1), Κοιλαράς, Πέτροβιτς, ΜακΦάντεν 17 (3), Κασκίρης 2, Τσάμτζιτς 7 (1), Ντάιρεν 15, Λεοντίου, Μπαπτίστ 4, Παντελή 8, Παλάλας.

ΑΠΟΕΛ (Νικόλας Ι. Παπαδόπουλος): Roberson 19 (2), Evans 3, Νεοφύτου, Harrison 4, Σιζόπουλος 9, Κούννας 9 (1), Tutt 6, Cup 16 (1), Pesic 5.